Jednou větou

12.11.2008

V Česku 60 % lidí s rakovinou tlustého střeva a konečníku přijde k lékaři tak pozdě, že už jen 12 % z nich má naději na alespoň pět let života, naproti tomu 93 % žen s rakovinou prsu, které přijdou včas, se zcela vyléčí.

Rakouští vědci zjistili, že pravidelné cvičení a následné uvolňování svalů sice nedokáže zabránit vzniku migrény, ale může snížit její intenzitu a zároveň snížit příznaky deprese.
Celorepublikový průzkum ukázal, že zhruba 38 % dětí ve věku 7, 11 a 15 let má špatné držení těla, protože mají nedostatek pohybu a příliš sedí, s čímž souvisejí i další problémy, jako např.
bolesti hlavy, zad, ochabování některých svalů, riziko obezity i srdečních onemocnění.
Přiměřené posilování, aerobik, jízda na kole nebo plavání, zkrátka jakýkoli pohyb může pomoci čerstvým maminkám nejen zpevnit postavu po porodu, ale také podpořit tvorbu mateřského mléka.
V Česku 60 % lidí s rakovinou tlustého střeva a konečníku přijde k lékaři tak pozdě, že už jen 12 % z nich má naději na alespoň pět let života, naproti tomu 93 % žen s rakovinou prsu, které přijdou včas, se zcela vyléčí, z čehož vyplývá, že kdyby lidé využívali screeningu a dbali na prevenci, vyléčených by bylo mnohem víc. Ze studie švýcarských vědců vyplývá, že příliš velký obsah jemného prachu v ovzduší může narušit vývoj plic dítěte ještě v těle matky, protože znečištěné ovzduší negativně ovlivňuje plicní funkce u matky a tím snižuje přísun okysličené krve do placenty a plod pak nedostane dostatečné množství živin a kyslíku.
Podle nedávných studií může pacientům po operaci tlustého střeva pomoci s obnovením normální střevní funkce žvýkání žvýkaček, díky kterým se stimuluje produkce žaludečních šťáv a umělé sladidlo sorbitol, které žvýkačky obsahují, má projímavé účinky.
Při pokusech, jak dlouho vydrží člověk nespat, vydržel dobrovolník nejdéle nespat 265 hodin, avšak nejdelší bdělost, která ještě neovlivní duševní výkon, se pohybuje okolo 36 hodin, po uplynutí tohoto času výkonnost nespícího jedince klesá.
Vědcům z Malajské univerzity v Kuala Lumpur se podařilo z vlašských ořechů vyvinout nový lék na mužskou potenci, který mohou užívat i lidé s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.
První transplantace ruky na světě byla provedena před deseti lety mezinárodním týmem lékařů osmačtyřicetiletému pacientovi, jemuž transplantovali pravou rukou s částí předloktí, kterou pak mohl nejen hýbat, ale dokonce i psát.


Autor: Ester Kopecká
Zdroj: Sestra Strana: 10
Rubrika: Rozhovor

zpět